ניר שלום עורך דין תעבורה-מעבר חצייה | מעבר חצייה מעבר הולכי רגל חציית כביש מעברי חצייה תאונה כתוצאה מחציית מעבר חצייה תאונה כתוצאה מחצייה של מעבר חצייה תקנה 670א) לתקנות התעבורה תקנות התעבורה פקודת התעבורה פגיעת מכונית בהולך רגל הולך רגל פסילת רישיון
  hebrew

הצלחות המשרד:

!! על הצלחות המשרד- הנכם מוזמנים לקרוא בלשונית 'פסקי דין' בתפריט העליון של האתר. לתשומת לבכם, תחת פסקי דין מסוימים, מצויות מספר הצלחות- שווה לקרוא עד סוף העמוד.


!! 10/2014- משרדנו עבר לכתובת חדשה- רח' נחלת יצחק 34א' תל אביב

 

 

               ניר שלום בפייסבוק
     ניר שלום בפייסבוק

               

מעבר חצייה

 
א. תקנה 67(א) לתקנות התעבורה קובעת כי: "נוהג רכב המתקרב למעבר חצייה, והולכי רגל חוצים במעבר, יאפשר להם להשלים את החצייה בבטחה ואם יש צורך בכך יעצור את רכבו לשם כך".

ב. תקנה 52(6) לתקנות התעבורה קובעת כי "חייב נוהג רכב להאט את מהירות הנסיעה, ובמידת הצורך אף לעצור את רכבו, בכל מקרה שבו צפויה סכנה לעוברי דרך או לרכוש, לרבות רכבו הוא, ובמיוחד בהתקרבו למעבר חצייה".
בתי המשפט קבעו במהלך השנים כי מעבר חצייה הוא מקום מבטחו של הולך הרגל. כאמור, כאשר הולך הרגל טרם החל בחציית הכביש מוטלת על הנהג חובת זהירות. כאשר הולך רגל מתחיל לחצות את הכביש הנהג חייב לאפשר לו להשלים את החצייה בבטחה ובמקרה הצורך יעצור את רכבו לשם כך.

נהג שלא מאפשר להולכי הרגל להשלים בבטחה את חציית הכביש במעבר חצייה, צפוי לפסילת רשיון אף אם לא נגרמה תאונת דרכים.
אך לא רק בפני הנהג קיימת חובת זהירות אלא גם בפני הולכי הרגל מוטלת אחת שכזו. תקנה 110(א) לתקנות התעבורה קובעת כי "לא יחצה אדם כביש אלא לאחר שבדק את מצב התנועה בו ונוכח שאפשר לחצותו בבטיחות". כמו כן אם יש בקרבת המקום מעבר חצייה או כל אמצעי מעבר אחר, לא יחצה הולך רגל את הכביש אלא בהם.     

במקרה של פגיעת מכונית בהולך רגל, תהיה זו הגנה טובה לנהג אם יוכיח כי הפגיעה הייתה בלתי נמנעת, מאחר והולך הרגל התפרץ למעבר החצייה כאשר רכבו היה ממש קרוב אליו ולא היה בידו לעצור, למרות שנזהר ונסע במהירות איטית. אחריות הנהג לתאונה מעין זו תחושב על פי משך הזמן שלקח לרכבו לעצור במהירות המותרת על פי החוק במקום, וחישוב כמה זמן שהה הולך הרגל בכביש, מהשלב בו היה אמור הנהג להבחין בו.
 

 

* שם מלא: * אימייל: * טלפון:

 

 


| מעבר חצייה מעבר הולכי רגל חציית כביש מעברי חצייה תאונה כתוצאה מחציית מעבר חצייה תאונה כתוצאה מחצייה של מעבר חצייה תקנה 670א) לתקנות התעבורה תקנות התעבורה פקודת התעבורה פגיעת מכונית בהולך רגל הולך רגל פסילת רישיון

ניר שלום - עו"ד לדיני תעבורה רח' נחלת ייצחק 34א' תל אביב 6744825/ רח' הבנקים 4 חיפה טל. 077-5508525 פקס.077-5508526 / 0722-578592 נייד.052-5522461 דואר אלקטרוני. nirshalomlaw@gmail.com

[ עורך דין תעבורה | עורכי דין תעבורה | נהיגה בשכרות | מהירות מופרזת | נהיגה ללא רשיון נהיגה | עורכי דין | רשלנות רפואית ]